W dniu 15 lutego w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej gościliśmy specjalistów ds. wsparcia rodziny w projekcie „Rodzina w Centrum 3”  , którzy dyskutowali m.in. nad  bieżącą realizację projektu RWC 3 , a także planach w zakresie dalszej współpracy w obszarze wsparcia rodziny i pieczy zastępczej .

Wśród pakietu usług oferowanych rodzinom w projekcie Rodzina w Centrum, poza poradnictwem specjalistycznym zaplanowaliśmy bogata ofertę dla dzieci i młodzieży. Są to różnego rodzaju warsztaty: socjoterapeutyczne, dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą np. warsztaty „moje emocje”, zajęcia profilaktyczne czy zajęcia animacyjne. Jedną z ciekawszych propozycji kierowanych do najmłodszych uczestników projektu zaproponował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku, oferując dzieciakom uczęszczającym do świetlic dodatkowe zajęcia.

To już kolejny rok, w którym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu wraz
z partnerami realizuje projekt partnerski „Rodzina w Centrum 3.” Poza szeroką ofertą usług specjalistycznych kierowanych do rodzin, dzieciom i młodzieży zapewniamy działania profilaktyczne, których celem jest rozwój umiejętności zarządzania wolnym czasem i rozwijania zainteresowań.

Realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży są przykładem jak  kształtować dzieci do efektywnego spędzania czasu wolnego i co warto robić, aby czas wolny spędzać mądrze a jednocześnie przyjemnie.

Zapraszamy do współpracy ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe centra pomocy rodzinie.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu organizuje dla mieszkańców Ukrainy, którzy goszczą w naszym województwie dostęp do pomocy psychologicznej.

Kryzys w związku z wojną w Ukrainie to także kryzys zdrowia psychicznego. Trudne emocje towarzyszące tej sytuacji mogą prowadzić do bezsilności, załamania i dezorganizacji życia. Jeśli  w rejonie Państwa pracy na terenie gminy lub powiatu przebywają rodziny ukraińskie, którym przyda się wsparcia psychologiczne, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji/porad specjalistki zdrowia psychicznego.

Rekrutacja w powiatach przez powiatowe centra pomocy rodzinie , w gminach przez ośrodki pomocy społecznej lub bezpośrednio w Regionalnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Toruniu pod numerem telefonu: 56 657 14 64, lub na pod adresem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

30 maja już po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To święto poświęcone osobom, które tworzą nowe rodziny i domy dla dzieci. Dzięki rodzinom zastępczym dzieci mają szansę na wychowywanie się w ciepłej rodzinnej atmosferze.

Wojna odciska piętno na psychice każdego, kto się z nią zetknął. Tragiczne wydarzenia na długo stają się częścią życia nie tylko żołnierzy, ale także uciekających cywilów, wśród których są także dzieci. Aby pomóc w zmaganiach z traumą wojenną, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu podejmuje działania ułatwiające obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym województwie  zarówno dorosłym, jak i najmłodszym, dostęp do pomocy psychologicznej.

Jedną z form wsparcia skierowaną dla rodziców oferowanych w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” są warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie . Warsztaty są realizowane we wszystkich powiatach województwa kujawsko-pomorskiego i  dzięki temu rodziny mają równy dostęp do bogatego wachlarza usług wsparcia, realizowanego w 23   Centrach Wspierania Rodziny.
 W  najbliższym czasie warsztaty dla rodziców  odbędą się w powiecie aleksandrowskim, mogileńskim, tucholskim, wąbrzeskim i w Toruniu.

Powstało kolejne mieszkanie treningowe dla usamodzielnianych wychowanków w Podobowicach, w powiecie żnińskim, w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3”. W poprzednich edycjach projektu RWC mieszkania treningowe powstały w Więcborku i Aleksandrowie Kujawskim.

Projekt „Rodzina w Centrum 3” kieruje swój szeroki wachlarz wsparcia  do rodzin i dzieci z rodzin zastępczych i z problemami opiekuńczo-wychowawczymi . Beneficjenci projektu korzystają m.in. z różnego rodzaju poradnictwa specjalistycznego, mediacji, superwizji rodzin zastępczych, zajęć profilaktyczno-wychowawczych oraz wsparcia wielu specjalistów, w tym m.in. logopedy.

Za nami fascynująca podróż w świat chemii, fizyki i matematyki. W ramach projektu "Rodzina w Centrum 3" dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach "Mały Odkrywca", które odbywają się w świetlicach Zorza i Zefir  we Włocławku  .Eksperymenty fizyczne i chemiczne, poznawanie ciekawostek geometrycznych i liczbowych rozwijają logiczne i konstruktywne  myślenie a także pozwalają odkryć nowe zdolności i pasje wśród uczestników projektu.